Wybierz produkt

Alergia na nikiel – objawy

 
Alergia na nikiel – objawy

Alergie dotykają coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. To, co kiedyś nie było problemem, dziś potrafi uprzykrzyć skutecznie życie i pogarszać samopoczucie uczulonych każdego dnia. Dziś o alergii, która statystycznie dotyczy blisko 20% ludzi, a o której wciąż mówi się niewiele.

Nikiel – trudny wróg

O ile uczulenia pokarmowe lub wziewne zostały opisane w każdym możliwym aspekcie, o alergii na nikiel mówiło się dotychczas mało. Tymczasem, jest on jednym z częstszych alergenów. Wynika to z faktu, iż znajduje się w bardzo wielu przedmiotach użytku codziennego i wyjątkowo trudno go unikać.

Znajduje się między innymi w:

  • Sztućcach
  • Monetach
  • Ubraniach (suwaki, zatrzaski, guziki,  naszywki)
  • Narzędziach
  • Okularach
  • Biżuterii, zegarkach
  • Sprzęcie AGD

Objawy alergii na nikiel – rozpoznaj zagrożenie

Alergia na nikiel – objawy są dość łatwe do rozpoznania, często jednak symptomy przypisuje się innym substancjom, a przez to, leczenie bywa trudne i nieskuteczne. Na co zatem zwrócić uwagę?

Kontaktowe zapalenie skóry to pierwszy i najczęstszy dowód na uczulenie na nikiel – zaczerwienione miejsca, wysypki, egzemy, łuszczące się zmiany, rany i ranki, swędzenie, pęcherze i inne. Zmiany obserwuje się w miejscach kontaktu alergenu ze skórą. Może to być twarz, usta (sztućce), obszar w okolicy noszonej biżuterii, a nawet brzuch – jeśli skóra ma kontakt z guzikami lub suwakami spodni.

Pierwszym krokiem w celu wyleczenia powinno być zdefiniowanie przyczyny. Kolejnym – jej usunięcie. Należy zastąpić przedmioty, zawierające nikiel innymi. Tam, gdzie to niewykonalne, można wykorzystać blokery – substancje kosmetyczne specjalnego zastosowania, które chronią posmarowany obszar przed kontaktem z niklem, ograniczając wywołane reakcje.


powrót