Wybierz produkt

Alergia niklowa – co robić?

 
Alergia niklowa – co robić?

Zaczerwieniona skóra, wysypki, wyprysk kontaktowy, swędzenie stały się problemem? Z dużym prawdopodobieństwem oznacza to reakcję uczuleniową. Dokładnie takie objawy daje alergia niklowa.

Wszędzie go pełno

Nikiel jest ukryty w bardzo wielu przedmiotach użytku codziennego – w biżuterii, elementach ubrań (suwakach, guzikach, zatrzaskach), zegarkach, jedzeniu, wodzie. Bardzo trudno wyeliminować go z życia. Można w jakimś stopniu próbować ograniczyć kontakt, na przykład zmieniając biżuterię na inną, ale ponieważ alergie nie mają charakteru ilościowego, nawet najmniejsza ilość alergenu wywoła taką samą reakcję uczuleniową.

Alergia niklowa – co robić, żeby żyło się lżej

Efekty kontaktu z niklem w przypadku uczulenia są dokuczliwe. Poza kiepskim samopoczuciem, wywołanym bólem, swędzeniem i podrażnieniem skóry, dochodzi aspekt psychiczny, powiązany z obniżeniem nastroju, kompleksami i utrudnionymi kontaktami z ludźmi. Koniecznie więc, trzeba szukać sposobu na pokonanie problemu.

Leczenie alergii nie jest łatwe. Odczulanie trwa bardzo długo i nie zawsze się udaje. Ponadto, trwa wiele lat. Pozostaje znaleźć doraźny sposób na to, żeby alergia niklowa była mniej odczuwalna w codziennym życiu.

Eliminacja. Pozbądź się ze swojego otoczenia przedmiotów zawierających nikiel – zmień biżuterię na inną, wymień zegarek i spróbuj wybierać odzież bez niklowanych elementów.

Blokery. Całkowite pozbycie się przedmiotów z niklem zwykle nie jest możliwe. Zastosuj blokery. Smaruj cienką warstwą miejsca, w których skóra ma kontakt z alergenem. Bloker tworzy miejscowo film ochronny, który nie pozwala substancji drażniącej wywołać reakcji uczuleniowej. To bardzo prosta i skuteczna metoda. I choć nie leczy, zwiększa znacząco codzienny komfort życia.


powrót