Wybierz produkt

Alergia Niklowa? Sprawdź czy dotyczy też Ciebie

 
Alergia Niklowa? Sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Co to jest alergia niklowa i jakie są jej przyczyny? Czy powinniśmy się jej obawiać? Jak żyć z alergią niklową? Czy można ją wyleczyć?

Na niektóre z tych pytań wiele osób latami szuka odpowiedzi. Niestety alergii niklowej nie da się wyleczyć, towarzyszy nam do końca życia. Wiemy jednak, co robić, żeby nie dopuścić do uwrażliwienia na nikiel osób zdrowych, a także znaleźliśmy rozwiązanie poprawiające komfort życia osobom mającym alergię.

CO TO JEST ALERGIA NIKLOWA?

Alergia niklowa jest powszechnie występującą alergią kontaktową na metal, jakim jest nikiel. Obecnie dotyczy 17 % kobiet i 3% mężczyzn, jest to narastający problemem cywilizacyjny. Nadmierna ekspozycja na jony niklu może powodować uwrażliwienie skóry oraz nabycie alergii niklowej. Jej przebieg zależy od czasu i intensywności ekspozycji na uczulacz. Najczęściej objawia się kontaktowym zapaleniem skóry. Reakcja alergiczna może objawiać się zarówno w miejscu bezpośredniego kontaktu z uczulaczem, jak również na innych częściach ciała.

JAKIE SA OBJAWY ALERGII NIKLOWEJ?

Reakcje alergiczne najczęściej można zauważyć na dłoniach, nadgarstkach, szyi oraz okolicach pępka. Charakterystyczną cechą alergii niklowej jest występowanie reakcji skórnej, takiej jak zaczerwienie, świąd, czy wysypka w miejscach kontaktu z uczulaczem. Kosmetyki kolorowe również mogą zawierać nikiel, natomiast nałożenie ich na twarz może powodować reakcję alergiczną, na przykład opuchliznę lub zmiany skórne w okolicach oczodołów.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY ALERGII NIKLOWEJ?

Przyczyną występowania alergii jest uwalnianie niklu z przedmiotów będących w bezpośrednim i długotrwałym kontakcie ze skórą. Przedmioty takie jak biżuteria, klamra od paska, sztućce, oprawki okularów, klamki, obudowy telefonów i laptopów mogą powodować reakcję uczuleniową ze względu na zawartość tego pierwiastka. Na alergię niklową najczęściej narażeni są fryzjerzy, kasjerzy, pracownicy służby zdrowia, ze względu na częsty kontakt z narzędziami niklowymi. Również wiele środków chemicznych, a nawet w wodzie, która jest doprowadzana do naszych mieszkań poprzez rozległą sieć rurociągów, często znajdują się jony niklu

JAK SOBIE RADZIĆ Z ALERGIĄ NIKLOWĄ?

Rekomendowaną przez lekarzy metodą zapobiegania reakcjom uczuleniowym jest unikanie kontaktu z uczulaczem, zabezpieczanie elementów niklowych taśmą lub lakierem do paznokci oraz kontrola przedmiotów codziennego użytku testami na obecność niklu.

Najnowszym rozwiązaniem jest stosowanie kremu barierowego, chroniącego przed kontaktem z przedmiotami zawierającymi w swoim składzie nikiel. Substancja aktywna zawarta w kremie skutecznie chroni przed objawami alergii niklowej, a także nie dopuszcza do uwrażliwienia zdrowej skóry. Jej działanie oparte jest na zasadzie wyłapywania jonów niklu z przedmiotów oraz nieprzepuszczania ich do wnętrza skóry.

Świadomie dbaj o skórę i ułatwiaj swoje życie!


powrót