Wybierz produkt

Czego unikać przy alergii niklowej?

 
Czego unikać przy alergii niklowej?

Alergia na nikiel jest coraz mocniej narastającym problemem. Szacuje się, że dla 15% wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej kontakt z pierwiastkiem grozi pojawieniem się ostrej reakcji alergicznej, najczęściej w postaci dokuczliwego i nieestetycznego zapalenia skóry. Dlaczego alergia niklowa jest plagą naszych czasów? Czego unikać przy alergii niklowej?

Nikiel – pierwiastek, który jest wszędzie

Nikiel, czyli metal o srebrzystej barwie i połyskującej strukturze, jest rozpowszechniony w środowisku na szeroką skalę. Pierwiastek cechuje się właściwościami antykorozyjnymi, wysoką trwałością i stosunkowo łatwą obróbką, co przyczyniło się do wzrostu jego eksploatacji w przemyśle. Przede wszystkim, nikiel jest bardzo istotnym dodatkiem wykorzystywanym w procesie produkcji stali nierdzewnej – jego zasoby wykorzystywane są do niespełna 70% światowej produkcji tego metalu.  W efekcie większość metalowych przedmiotów, którymi na co dzień się otaczamy, zawiera w sobie domieszki niklu (często w formie powłoki).

Z alergenem stykamy się niemal non stop – w kuchni, samochodzie, restauracji, łazience czy sklepie z biżuterią. Sztućce, guziki, zamki błyskawiczne, tania biżuteria, płyty CD, monety, sprzęt AGD, oprawki okularów czy klamki to tylko część przedmiotów, których powinni unikać alergicy. O ile obecność niklu w metalowych przedmiotach nikogo nie dziwi, to zaskoczyć może fakt, że wykonanie lekkiego makijażu może zakończyć się przykrym swędzeniem i spuchniętymi powiekami. Jak to możliwe? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nikiel może być zanieczyszczeniem większości kosmetyków o mocnej pigmentacji, więc głównie cieni do powiek, tuszów do rzęs czy kredek do oczu.

Sprawdź, czego unikać przy alergii niklowej

Pierwszym krokiem na drodze walki z chorobą jest zredukowanie do minimum interakcji z uczulającym czynnikiem. Osoby cierpiące na alergię na srebrzysty metal powinny zwracać szczególną uwagę na sztućce, które mają kontakt ze skórą dłoni, wrażliwymi okolicami ust i z pokarmem. Warto wymienić domową kolekcję sztućców na modele oznaczone symbolem 18/0. Tego typu wyroby wolne są od domieszek niklu i są w pełni bezpieczne dla osób uczulonych. Ponadto, bezwzględnie należy unikać taniej, metalowej biżuterii dostępnej w „sieciówkach” i drogeriach. Zaleca się, aby prace kuchenne wykonywać w gumowych lub kauczukowych rękawiczkach, które będą skuteczną barierą między skórą, a metalowym sprzętem i akcesoriami. Ponadto, warto zabezpieczyć guziki spodni warstwą przezroczystego lakieru, który ochroni wrażliwe miejsca oraz wybierać wyłącznie hipoalergiczne kosmetyki.

Alergii niklowej nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie doprowadzić do remisji schorzenia poprzez stosowanie odpowiednich preparatów barierowych w postaci żeli i maści. Linia specjalistycznych kosmeceutyków opracowana w Laboratorium Badawczo-Rozwojowym KF Niccolum jest pewną ulgą dla osób zmagających się z alergią niklową.

Sprawdź nasze porady na temat alergii na nikiel i dowiedz się więcej!


powrót