Wybierz produkt

Jak leczyć alergię niklową?

 
Jak leczyć alergię niklową?

Zaczerwienienia, piekąca i swędząca wysypka, podrażnienia, pękający naskórek i dyskomfort to tylko część dolegliwości, z którymi muszą na co dzień mierzyć się osoby uczulone na nikiel – srebrzysty pierwiastek obecny w większości przedmiotów codziennego użytku. Sprawdź rady ekspertów i dowiedz się, jak leczyć alergię niklową.

Alergia na nikiel – choroba cywilizacyjna

Dane statystyczne mówią jednoznacznie – 17% kobiet i 3% mężczyzn całej światowej populacji cierpi na alergię niklową. W samej Europie aż 60 milionów osób boryka się z tym problemem, który z roku na rok nieustannie narasta. Głównym powodem epidemii alergii niklowej jest postępująca industrializacja i dynamiczny rozwój cywilizacyjny przyczyniające się do emisji zanieczyszczeń, które z kolei są przyczyną gwałtownego wzrostu zachorowań. 

Krok pierwszy – redukcja kontaktu z alergenem

Kiedy stoimy przed problemem, jak leczyć alergię niklową, powinniśmy w pierwszej kolejności ograniczyć do minimum interakcję ze szkodliwym czynnikiem. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne, stosunkowo łatwą obróbkę, wysoką odporność oraz efektowny połysk, nikiel stał się nieodłącznym dodatkiem w procesie produkcji stali nierdzewnej. W efekcie większość przedmiotów, którymi na co dzień się otaczamy, zawiera w sobie szkodliwy czynnik.

Przestrzeganie kilku prostych zasad może skutecznie zniwelować nieprzyjemne objawy alergii. Prace kuchenne należy wykonywać w ochronnych rękawiczkach z kauczuku lub gumy. Domowy komplet sztućców warto wymienić na łyżki i widelce opatrzone symbolem 18/0. Osoby uczulone powinny zwracać szczególną uwagę na biżuterię,  guziki, zegarki czy metalowe sprzączki pasków – te elementy mają długotrwały i bezpośredni kontakt ze skórą, co może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Ryzyko powstania wysypki i zaczerwienienia zmniejszy się, kiedy guziki spodni pokryte zostaną ochronną warstwą przezroczystego lakieru, dzięki któremu jony niklu nie będą wnikać w głąb skóry. Ponadto, alergicy bezwzględnie powinni zrezygnować z tatuaży i piercingu. Kobiety borykające się z alergią powinny szczególnie mieć się na baczności – nikiel, jako zanieczyszczenie w procesie produkcji, jest obecny w większości kolorowych kosmetyków do makijażu. Ponadto, uczulający metal występuje nawet w wodzie pitnej oraz większości artykułów spożywczych. Odpowiednia dieta oraz stosowanie filtrów molekularnych do spożywanej wody oraz filtrów prysznicowych na bazie naturalnego złoża cynkowo-miedziowego są ważnym krokiem na drodze walki z chorobą.

Krok drugi – stosowanie skutecznych preparatów

Niestety, mimo wszelkich starań, całkowite wyeliminowanie niklu ze swojego otoczenia jest niemożliwe. Można jednak znacząco poprawić komfort życia poprzez stosowanie ochronnych preparatów. Kremy barierowe o bogatym składzie zabezpieczają skórę przed wnikaniem jonów szkodliwego pierwiastka, dzięki czemu nawet kilkugodzinne użytkowanie metalowych przedmiotów zawierających nikiel jest bezpieczne dla wrażliwej skóry.


powrót