Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Admin 29 lipca 2019

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Terapię powinno się rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo różnych środków, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi preparatami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. Jeśli pies nadal nie będzie chciał zjeść preparatu to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są nakraplane dostosowanym dozownikiem na szyję czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

szelki dla psa