Wybierz produkt

Objawy uczulenia na nikiel

 
Objawy uczulenia na nikiel

Nikiel – pierwiastek chemiczny naturalnie występujący w przyrodzie, charakteryzujący się srebrzystą barwą i błyszczącą powierzchnią. Ze względu na antykorozyjne właściwości i wysoką odporność, nikiel jest mocno eksploatowany w produkcji stali nierdzewnej. O ile dla większości osób jest on całkowicie neutralny, o tyle dla części społeczeństwa kontakt z metalem może mieć przykre skutki. Zaczerwieniona skóra od guzików spodni, sucha i pękająca skóra dłoni, wypryski na skórze to tylko część problemów, z jakimi codziennie mierzą się alergicy. Jakie są objawy uczulenia na nikiel? Jak walczyć z dolegliwościami?

Uczulenie na nikiel coraz powszechniejsze

Alergia niklowa jest coraz częściej występującym zjawiskiem. Określana mianem choroby cywilizacyjnej dolegliwość szczególnie intensywnie dotyka kobiet, zwłaszcza tych nastoletnich (ilość uczulonych kobiet czterokrotnie przewyższa liczbę mężczyzn borykających się z alergią na nikiel). Ponadto, ze względu na długotrwały i regularny kontakt z alergenem, choroba w największym stopniu dotyczy fryzjerów, kasjerów, kosmetyczek, pracowników służby zdrowia oraz gitarzystów.

Dowiedz się więcej: Czego unikać przy alergii niklowej?

Alergia kontaktowa i pokarmowa

Obecność niklu w metalowych przedmiotach takich jak biżuteria, monety, klamki, sztućce, guziki, oprawki okularów czy sprzęt AGD nikogo szczególnie nie dziwi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że alergia niklowa może przybierać również formę pokarmową. Używanie na szeroką skalę nawozów i pestycydów, nowoczesne metody produkcji i zanieczyszczenia środowiska spowodowały, że nikiel znajduje się w większości artykułów spożywczych, które są podstawą  codziennej diety.  Każdego dnia spożywamy około 300-600 µg niklu,  z czego tylko 1-10% ulega wchłanianiu.

Zapalenie skóry - najpopularniejsze objawy uczulenia na nikiel

Alergia niklowa, zarówno pokarmowa, jak i kontaktowa, najczęściej prowadzi do powstania stanu zapalnego.  Zapalenie skóry jest nie tylko wyjątkowo uciążliwe ze względu na pieczenie i intensywne swędzenie, ale również powoduje dyskomfort ze względu na powstawanie nieestetycznych wykwitów. Zapalenie skóry objawia się przeważnie swędzącą wysypką, suchością i pękaniem skóry oraz egzemą. Pierwszym sygnałem alergii jest zazwyczaj zaczerwieniona skóra w okolicy pępka oraz sucha i pękająca skóra dłoni.

Jak zwalczać objawy uczulenia na nikiel?

Zaczerwieniona skóra od guzików, pokrzywka w miejscu, gdzie znajdował się zegarek albo bransoletka, wypryski na skórze to objawy, których nie można bagatelizować. W przypadku podejrzenia alergii niklowej, konieczne jest zrobienie specjalistycznych testów, które potwierdzą lub wykluczą podejrzenie. Całkowite wyleczenie uczulenia jest niemożliwe, ale można doprowadzić do remisji choroby. Alergia niklowa jest leczona objawowo poprzez stosowanie emolientów, preparatów zawierających glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny.

Sprawdź skuteczne rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią niklową - krem NIDIESQUE. Krem barierowy NIDIESQUE został stworzony z myślą o poprawieniu komfortu życia osób cierpiących na alergię niklową.


powrót