Wybierz produkt

Problemy z alergiami – zaczerwieniona skóra i inne dolegliwości

 
Problemy z alergiami – zaczerwieniona skóra i inne dolegliwości

Świat pędzi przed siebie, cieszymy się innowacjami i postępem, zaskakują nas wynalazki i ciekawostki, które czynią nasze życie łatwiejszym. Ale, jak to w życiu bywa, za wszystko trzeba zapłacić jakąś cenę. Płacimy ją również za nasz rozwój. Coraz powszechniejszym problemem stają się alergie.

Uczuleni na życie

Faktem jest, że w czasach, kiedy diagnostyka była trudniejsza, alergie pewnie także istniały, ale nie były tak dobrze, jak dziś, rozpoznawane. Niemniej, problemów, wynikających z uczuleń było z całą pewnością dużo mniej, niż dziś.

Powszechne kiedyś alergie wziewne, pokarmowe, to tylko ułamek z całego wachlarza tego, co nas dziś uczula. Okazuje się, że bardzo powszechnie spotykanym alergenem są metale. A wywołują one tak zwane alergie kontaktowe - rozmaite zmiany skórne, które skutecznie utrudniają życie.

Objawy bywają różne – w zależności od stopu metalu oraz poziomu uczulenia – zaczerwieniona skóra, swędzące zmiany, rumień, wysypki i poważniejsze uszkodzenia. Ponieważ metal jest bardzo często składnikiem biżuterii, objawy występują tam, gdzie chcemy ich najmniej – przy twarzy, na szyi, rękach i dłoniach – wszędzie tam, gdzie skóra styka się z metalem.

Całkiem zrezygnować z ozdób?

Można próbować uciec od tego, co uczula – nie jeść tego, co wywołuje alergie pokarmowe, uciekać od miejsc, w których pylą rośliny, wywołujące alergie wziewne i pozbyć się wszelkich ozdób np. z niklem, który jest częstym winowajcą alergii kontaktowej. To, wbrew pozorom, nie jest jednak wcale takie proste.

Nikiel znajduje się w kolczykach, łańcuszkach, pierścionkach, bransoletkach, breloczkach, zegarkach, ale również w przedmiotach, bez których trudno funkcjonować – suwakach, guzikach, zawieszkach na ubraniach. Dlatego tak często zaczerwieniona skóra pojawia się nie tylko tam, gdzie biżuteria, ale również na przykład w okolicy brzucha, pępka - zapięć ubrań. Czy możliwe jest więc jego całkowite wyeliminowanie?

Zamień na lepsze

Tam, gdzie to możliwe, należy oczywiście próbować wyeliminować zagrożenie – biżuterię najlepiej zamienić na taką, która niklu nie zawiera, przyjrzeć się uważnie wszystkiemu, co nosimy. A tam, gdzie trudno znaleźć zamiennik, trzeba zastosować środki zapobiegawcze – blokery. To substancje ochronne, które wraz z postępem, powstały w nowoczesnych laboratoriach z myślą o tych, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia. Bloker w postaci lekkiego kremu, tworzy na skórze barierę ochronną, która zabezpiecza skórę przed kontaktem z alergenem, eliminując reakcje uczuleniowe.


powrót