Wybierz produkt

Przyczyna uczulenia na nikiel

 
Przyczyna uczulenia na nikiel

Według najnowszych badań, nawet co 5 osoba może być uczulona na nikiel. Alergia objawia się zmianami skórnymi, wysypkami, pokrzywką, swędzeniem, a w przypadku braku leczenia, z upływem czasu – nawet głębokimi ranami. Problem jest tym bardziej dotkliwy, że od niklu wyjątkowo trudno uciec.

Ozdoby, monety i ubrania

Nikiel znajduje się w bardzo wielu przedmiotach, z którymi mamy kontakt na co dzień. Zawierają go stopy metali, z których wybija się monety, znajduje się w biżuterii, zegarkach, suwakach i napach w ubraniach, a śladowe ilości znaleźć można w produktach spożywczych i wodzie. Trudno więc wyobrazić sobie skuteczną walkę z alergią poprzez eliminację alergenu.

Co na to statystyka?

Jak wykazują badania, znacznie częściej uczulone są kobiety, niż mężczyźni. Nie do końca wiadomo jednak, czy korelacja wynika bardziej z faktu, iż kobiety są znacznie częściej użytkowniczkami alergizujących przedmiotów (biżuterii), czy z faktu, że organizmy mężczyzn jednak z czynnikiem alergennym radzą sobie lepiej.

Przyczyna uczulenia na nikiel

Rozbierając problem na czynniki pierwsze, alergia w każdym przypadku oznacza to samo. Układ immunologiczny pełni rolę ochrony organizmu. To on torpeduje atakujące nas wirusy i bakterie i potrafi je skutecznie zwalczać, zanim wyrządzą szkody w naszych ciałach. W przypadku alergii, możemy mówić o błędach w systemie odpornościowym – alergen – w tym wypadku nikiel – rozpoznawany jest omyłkowo jako wróg (podobnie, jak wirus czy bakteria) i atakowany. Wynikiem tej batalii jest właśnie reakcja uczuleniowa.

Nierówna walka nie musi oznaczać przegranej

Świat medycyny nie potrafi poradzić sobie skutecznie z alergiami, eliminując je u podstaw. Nie możemy zatem mówić o skutecznych sposobach leczenia alergii. Możemy za to swobodnie mówić o przeciwdziałaniu jej objawom. Tam, gdzie to możliwe, należy wyeliminować kontakt z alergenem – zmienić biżuterię na taką, która nie zawiera niklu, starać się wybierać ubrania pozbawione niklowanych dodatków. Natomiast tam, gdzie uciec się nie da, trzeba poradzić sobie w inny sposób. Rynek medyczny opracował skuteczną metodę blokowania kontaktu alergenu ze skórą. Okazuje się, że miejscowe stosowanie blokerów z bardzo dużą efektywnością pozwala ograniczyć przykre objawy uczulenia. Wystarczy rozsmarować emulsję w miejscach, w których skóra styka się z substancją alergizującą.


powrót