Wybierz produkt

Przyczyny uczulenia na biżuterię

 
Przyczyny uczulenia na biżuterię

Większość ludzi nie zastanawia się nawet nad tym, czy noszona na co dzień biżuteria może powodować problemy zdrowotne. Mało kto wie o tym, że stopy metali, z których wykonana jest biżuteria, zegarki – bywają przyczyną i sprawcą wielu dokuczliwych dolegliwości skórnych.

Jak rozpoznać uczulenie na biżuterię?

Alergie mają to do siebie, że mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. To, że do tej pory można było nosić ulubiony łańcuszek, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Alergia na biżuterię jest zwykle kontaktowa, objawy pojawiają się w miejscu, w którym skóra ma kontakt z alergenem. Podrażnione miejsca stają się zaczerwienione, wrażliwe na dotyk, swędzą, dostrzec można wypryski i zmiany skórne o różnym nasileniu. Reakcje skórne często poprzedzają czerniejące miejsca na skórze – tak, jakby biżuteria brudziła. Jeśli skóra wciąż ma kontakt z alergenem, podrażnienia ulegają pogorszeniu, tworząc rumień, owrzodzenia, obrzęki i pęcherze.

Przyczyny uczulenia na biżuterię

Z medycznego punktu widzenia, trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego organizm niektórych pacjentów reaguje tak gwałtownie na kontakt z metalami. Bezpośrednim sprawcą jest system immunologiczny, który znajduje szkodliwy czynnik i broni się przed nim, dając o tym znać zmianami na skórze. Alergia jest swego rodzaju uszkodzeniem systemu odpornościowego – niegroźny (w teorii) metal uznawany jest błędnie za wroga, a dysfunkcja ta objawia się brakiem tolerancji na źle rozpoznany przez organizm czynnik.

Jak się bronić?

Przede wszystkim, oczywiście, należy próbować wyeliminować czynnik drażniący, zamieniając biżuterię na taką, którą organizm toleruje. Bardzo często jest tak, że uczulenie na jeden metal nie oznacza alergii na inne, można więc dobrać ozdoby do stanu zdrowia. Jeśli okazuje się to niemożliwe z racji uczulenia na metale, zawarte w elementach ubrań (zamki, guziki, sprzączki, etc.), trzeba przeciwdziałać i zabezpieczać skórę przed podrażnieniami. Doskonałą metodą są blokery, które nie dopuszczają szkodliwego czynnika do tkanek, tworząc skuteczną barierę ochronną w narażonych miejscach.


powrót