Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Admin 25 lipca 2019

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się myć; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii aby wykluczyć choroby.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – duży stres, zwierzęta uznają mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

karma dla kota