Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Admin 2 sierpnia 2019

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe wymiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała kryjówkę, do której będzie mogła schować się aby odpocząć albo ochłonąć, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota