Wybierz produkt

Uczulenie na biżuterię

 
Uczulenie na biżuterię

Wiele kobiet skarży się na swędzącą wysypkę i zaczerwienienia na nadgarstkach lub na szyi. Dokuczliwe objawy przeważnie pojawiają się w miejscach, gdzie nosimy naszyjniki, zegarki czy bransoletki. Przeważnie nie są one wynikiem otarć ani jednorazowym incydentem. Zaobserwowanie u siebie opisanych dolegliwości wskazuje na jedno – uczulenie na biżuterię. Jakie są główne przyczyny uczulenia na biżuterię? Czy jedynym wyjściem jest rezygnacja z wszelkiego rodzaju ozdób?

Wszystkiemu winny jest…

Pod hasłem „uczulenie na biżuterię” w istocie kryje się alergia na nikiel. To właśnie srebrzysty metal jest sprawcą całego zamieszania. Nikiel jest pierwiastkiem powszechnie występującym w naszym otoczeniu, między innymi w  sprzęcie AGD, sztućcach, klamkach, oprawkach okularów, a nawet pokarmie. Specyficzne właściwości fizyczne niklu przyczyniły się do jego rozpowszechnienia w masowej produkcji biżuterii. Tanie łańcuszki, kolczyki bransoletki czy pierścionki z nieszlachetnych materiałów są powlekane warstwą niklu, dzięki której metalowe wyroby zachowują wysoki połysk i nie pokrywają się rdzą. 

Przyczyny uczulenia na biżuterię – czego unikać?

Domieszki uczulającego pierwiastka znajdują się przeważnie w niecertyfikowanej biżuterii, jaką można nabyć na stoiskach na bazarach, w przejściach podziemnych, drogeriach czy tanich sieciówkach. Ze względu na niską cenę, tego typu produkty trafiają głównie do kolekcji młodych dziewcząt, które nie są świadome, jakie zagrożenie na siebie sprowadzają. Intensywny i długotrwały kontakt ze szkodliwym alergenem skutkuje wystąpieniem reakcji alergicznej. Szacuje się, że alergia niklowa dotyka około 30% nastolatek w Polsce. Ponadto, podczas badań zaobserwowano również powiązania między wystąpieniem reakcji uczuleniowej, a przekuwaniem ciała.

Czym grozi uczulenie na biżuterię?

Interakcja z alergenem może mieć przykre skutki. Do najpowszechniejszych objawów alergii niklowej można zaliczyć wysypkę, zaczerwienienia, egzemę, pękanie i suchość naskórka oraz zapalenie skóry. Oprócz dyskomfortu spowodowanego dokuczliwym pieczeniem i swędzeniem skóry, dolegliwości mogą być źródłem zakłopotania związanego z występowaniem nieestetycznych wykwitów. Zaawansowana, nieleczona alergia może mieć daleko idące skutki, takie jak rozpowszechniony wyprysk czy wyniszczające zmiany ogólnoustrojowe. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów ewentualnej alergii i we wczesnym stadium postawić diagnozę.

Przeciwdziałanie

Najlepszym sposobem na walkę z alergią niklową jest unikanie kontaktu z alergenem – kupowanie tylko certyfikowanej biżuterii, zabezpieczanie guzików i sprzączek pasków warstwą bezbarwnego lakieru i używanie sztućców dedykowanych alergikom. Jeśli ograniczenie kontaktu z niklem nie wystarczy, niezbędne jest podjęcie leczenia, które ma na celu złagodzenie objawów alergii (wśród nich najpopularniejsze są maści zawierające glikokortykosterydy o działaniu miejscowym).

Sprawdź skuteczne rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią niklową - krem NIDIESQUE. Krem barierowy NIDIESQUE został stworzony z myślą o poprawieniu komfortu życia osób cierpiących na alergię niklową.


powrót