Wybierz produkt

Wypryski na skórze a alergia na nikiel

 
Wypryski na skórze a alergia na nikiel

Uczulenie na nikiel przyjmuje dwojaką postać – kontaktową oraz pokarmową, ta druga występuje dużo rzadziej. Pierwsza natomiast pojawia się w miejscu kontaktu skóry z niklem i bywa bardzo często mylona z innymi dolegliwościami skórnymi. Dlatego warto nieco zgłębić temat i dowiedzieć się o niej więcej.

Skąd ten nikiel?

To składowy element biżuterii, zegarków, rozmaitych ozdób, ale także suwaków, guzików i wykończeń ubrań. Wbrew pozorom, niestety jest go dużo łatwiej znaleźć wokół siebie, niż mogłoby się pozornie wydawać.

Osoby uczulone na nikiel dowiadują się o swojej alergii często dość późno. Szukając pomocy, odwiedzają kolejne gabinety dermatologiczne, a lekarze bardzo często leczą tylko objawy, zamiast znaleźć źródło problemów. Działanie alergizujące niklu jest natomiast na tyle silne, że zmiany mogą być bardzo dotkliwe. Początkowo mogą to być zaczerwienienia i drobne uszkodzenia naskórka, następnie wypryski na skórze i swędzące zmiany skórne w coraz większym zakresie obszarowym, w zaostrzonych stanach mogą powstawać trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Taki mały, a taki szkodliwy

Pierwszym, co należy zrobić jest oczywiście ograniczenie kontaktu z alergenem. Należy więc wyeliminować biżuterię, która uczula, zamienić ją na bezpieczne dla skóry stopy metali, należy przyjrzeć się uważnie temu, co nas otacza, obejrzeć uważnie garderobę i jej elementy i wyeliminować wszystko, co zawiera nikiel. W tym miejscu czyha jednak pułapka, w którą wpada wielu uczulonych – ignorowanie przedmiotów użytku codziennego o niskiej zawartości stopu niklu – zrezygnowałam już z kolczyków i łańcuszka, zmieniłam zegarek, nie będę przecież wyrzucać bluzy z powodu suwaka… Tymczasem, alergie mają to do siebie, że nie są raczej „ilościowe”, a „jakościowe”. Oznacza to, że nawet minimalna zawartość substancji uczulającej wywoła reakcję organizmu – dokładnie taką samą, jak bardzo duża ilość alergenu.

Dowiedz się więcej: Czego unikać przy alergii na nikiel?

Chyba, że…

Po pozbyciu się elementów garderoby oraz biżuterii i wyeliminowaniu alergenu, zmiany powinny zacząć się goić a wypryski na skórze znikać. I do takiego stanu należy dążyć. Niemniej jednak, aby zabezpieczyć się skuteczniej, można zacząć stosować kremy barierowe, które w bardzo efektywny sposób tworzą na skórze warstwę ochronną przed alergenem. To środki kosmetyczno-pielęgnacyjne specjalnego zastosowania, które powstały w zaawansowanych technologiach i laboratoriach właśnie po to, aby sprawić, że życie osób uczulonych stanie się łatwiejsze. Krem tworzy warstwę ochronną, która nie pozwala substancji uczulającej przedostać się do warstw naskórka. Dzięki temu drobne elementy odzieży i bliższy kontakt z alergenem nie powinny stanowić już tak dotkliwego problemu.


powrót