Wybierz produkt

Zaczerwieniona skóra od biżuterii

 
Zaczerwieniona skóra od biżuterii

Ponieważ temat jest wyjątkowo na topie, przyglądamy się bliżej alergii kontaktowej na biżuterię, jej przyczynom i sposobom na przeciwdziałanie przykrym objawom.

Znajdź problem

Jeśli dokuczają ci dotkliwe zmiany skórne w miejscach, w których biżuteria dotyka skóry, oznacza to najprawdopodobniej alergię na nikiel – częsty element składowy biżuterii. Rzecz może dotyczyć kolczyków, łańcuszków, pierścionków, bransoletek, ale i zegarków czy oprawek okularów.

Dlaczego ja?

Alergie dotykają ogromną część społeczeństwa. Ma to związek z zanieczyszczeniem środowiska oraz znacznie szerszą, niż kiedyś wiedzą o uczuleniach – dziś lekarze rozpoznają alergie tam, gdzie kiedyś byli bezradni i nie wiedzieli, z czym mają do czynienia.

Groźne czy nie?

Wielu pacjentów uznaje, że ponieważ nikiel jest składnikiem tak wielu przedmiotów, używanych każdego dnia, nie da się go wyeliminować. Tymczasem, stała ekspozycja skóry na alergen bywa dość niebezpieczna, a na pewno bardzo uciążliwa. Początkowo objawy to zaczerwieniona skóra od biżuterii w miejscu, w którym się z nią styka, później – jeśli alergen nie zostanie usunięty, zmiany stają się większe, zaczynają swędzieć, pojawia się wyprysk kontaktowy, wysypki i coraz poważniejsze dolegliwości. Brak działania nie spowoduje, że uczulenie zniknie, wywoła za to szereg ciężkich w leczeniu zmian. Co istotne, alergie nie mają charakteru ilościowego, nawet najmniejsza ilość substancji uczulającej, może więc wywołać gwałtowną reakcję.

Przestać nosić biżuterię?

W pierwszej kolejności należy zmienić biżuterię zawierającą nikiel na taką, która wykonana jest z innych metali. Jeśli jednak okazjonalnie pacjent chce założyć ulubiony łańcuszek czy kolczyki, a wie, że ten wybór wywoła niechcianą reakcję, z pomocą przychodzą blokery. Kosmetyki, stworzone w laboratoriach medycznych, których unikalny skład tworzy na skórze barierę ochronną, zabezpieczając skórę przed bezpośrednim kontaktem z niklem.


powrót