Wybierz produkt

Zaczerwieniona skóra od biżuterii – przyczyny

 
Zaczerwieniona skóra od biżuterii – przyczyny

Biżuteria to codzienny dodatek do stroju. Noszą ją kobiety i mężczyźni. Czasem wywołuje niepożądane reakcje skórne. Nie zawsze oznacza to jednak konieczność rezygnacji z ulubionego zegarka, czy obrączki. Jak rozpoznać alergię na biżuterię i jak sobie z nią radzić?

Zaczerwieniona skóra, czyli przyczyny alergii na biżuterię

Zacząć trzeba od wyeliminowania innych przyczyn i upewnienia się, że to właśnie biżuteria jest sprawcą wysypki, swędzenia, zaczerwienienia, rumienia i podrażnienia skóry. W następnej kolejności trzeba sprawdzić jaka biżuteria wywołuje uczulenie, a jaką można nosić bezpiecznie.

Najczęściej powodem gwałtownej reakcji są metale niskiej jakości, z wieloma domieszkami. Znacznie rzadziej uczula srebro czy złoto. Jeszcze rzadziej zdarza się reakcja alergiczna na platynę lub coraz chętniej wykorzystywany w jubilerstwie pallad (wykorzystywany również w protetyce i chirurgii).

Najpowszechniejszym metalem, wywołującym uczulenie na biżuterię jest nikiel. Według szacunków, ponad 60 milionów Europejczyków cierpi z powodu uczulenia na nikiel. Żeby sprawę nieco skomplikować, nikiel – oprócz zegarków i biżuterii, jest także składową guzików i nitów kaletniczych, zamków błyskawicznych i wielu innych przedmiotów użytku codziennego.

W efekcie alergia niklowa objawia się bardzo często takimi skórnymi przypadłościami jak:

  • zaczerwieniona skóra od biżuterii (dłonie, szyja, dekolt, uszy),
  • zaczerwieniona skóra w okolicy pępka,
  • zaczerwieniona skóra od guzików spodni.

Jak wyeliminować przyczyny alergii na biżuterię?

Jeśli to możliwe, pozbądź się źródła problemu. Zmień zegarek na inny, wymień biżuterię, dobierając nową pod kątem składu pierwiastków. To stosunkowo proste rozwiązanie.

W przypadku alergii na nikiel, problemy jednak się mnożą mimo zmiany biżuterii. Obok elementów ubrań, nikiel znaleźć można w nożach, nożyczkach, kluczach, sztućcach oraz produktach spożywczych (nawet wodzie).

Blokery – czyli ochrona przed reakcjami alergicznymi na biżuterię

Jeśli stwierdzona została alergia na nikiel, uczulenie na biżuterię jest problemem wtórnym i należy oczywiście zrezygnować z alergizujących ozdób. Tam jednak, gdzie o eliminację trudno, trzeba szukać innych rozwiązań – tu z pomocą przychodzą środki pielęgnacyjne specjalnego zastosowania. Specjalne kremy, stworzone w laboratoriach pod okiem specjalistów, a ukierunkowane na zabezpieczenie skóry przed kontaktem z niklem. Taki krem działa jak bloker, jest skuteczną barierą i działa natychmiast po zastosowaniu. Chroni skórę miejscowo – tam, gdzie narażona jest na kontakt z alergenem.


powrót