Wybierz produkt

Zaczerwieniona skóra od guzików spodni – powszechny problem?

 
Zaczerwieniona skóra od guzików spodni – powszechny problem?

Wydawać by się mogło, że o alergiach napisano już wszystko. Powstały całe tomy publikacji o alergiach pokarmowych, wziewnych, opisano mnóstwo problemów skórnych twarzy w związku z rozmaitymi kosmetykami. Niewiele wciąż jednak mówi się o alergii kontaktowej na nikiel i jej dość nietypowych skutkach.

Nie tylko twarz

Nikiel jest składnikiem biżuterii – stąd wywołuje dość często dolegliwości w okolicy uszu (kolczyki), dłoni (pierścionki), nadgarstków (bransoletki, zegarki), na szyi (łańcuszki). Ale na tym długa lista przedmiotów codziennego użytku, w których można znaleźć nikiel, niestety się nie kończy. Nikiel ukrywa się bowiem dość przebiegle w ubraniach. Stąd bywa problematyczny podczas diagnostyki, pozornie sprawiając wrażenie, że usuwając biżuterię, kontakt z alergenem został zatrzymany.

Zaczerwieniona skóra od guzików spodni

To bardzo powszechny i paradoksalnie często mylony z innymi dolegliwościami problem. Ale ponieważ guzik spodni ma kontakt ze skórą na brzuchu w zasadzie cały dzień, podrażnia skórę w miejscu dotyku dość mocno, wywołując przykre skutki.

Początkowo objawem jest zaczerwienienie, któremu towarzyszy swędzenie, z czasem zaczynają pojawiać się wypryski i wysypki, skóra jest coraz mocniej podrażniona, a zmiany głębsze. Jeśli nie nastąpi jakaś zmiana, objawy będą się nasilać, doprowadzając nawet do trudno gojących się ran.

Nie nosić spodni?

O ile w przypadku pań, spodnie można zastąpić spódnicą, to w przypadku panów, zmiany są już trudniejsze. Ale czy naprawdę trzeba rezygnować ze spodni? Zaczerwieniona skóra od guzików spodni nie pozwala ignorować problemu. I choć znalezienie jeansów bez guzika graniczy z cudem, rezygnowanie z ich noszenia wcale nie jest koniecznością. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie blokerów. Te kremy i emulsje specjalnego zastosowania pełnią funkcję bariery. Nakładane miejscowo na skórę tam, gdzie występuje bezpośredni kontakt z alergenem (niklem), tworzą ochronną powłokę, która w efektywny sposób zabezpiecza naskórek przed reakcją uczuleniową. I spodnie z niklowanymi guzikami przestają być problemem.


powrót