Wybierz produkt

Zapalenie skóry – przyczyny i przeciwdziałanie

 
Zapalenie skóry – przyczyny i przeciwdziałanie

Zapalenie skóry to powszechny i bardzo częsty problem, który dotyka coraz większy odsetek ludzi na świecie. Objawy mają bardzo szerokie spectrum i obejmują rozmaite zmiany skórne o różnej skali i nasileniu.

Przyczyny zapalenia skóry

Najczęstszą, uwarunkowaną genetycznie przyczyną jest tzw. atopowe zapalenie skóry. Choroba pojawia się u osób w różnym wieku, a jej bezpośrednią przyczyną jest błędna odpowiedź układu odpornościowego na alergeny (jeden lub więcej czynnik uczulający). Najczęstszą – z grupy przyczyn niezwiązanych z obciążeniem genetycznym – są natomiast zmiany o podłożu alergicznym, wywołane bezpośrednim kontaktem z czynnikiem uczulającym.

Zapalenie skóry – objawy

Zapalenie skóry objawia się bardzo szerokim wachlarzem dolegliwości – w zależności od osoby, od alergenu i okoliczności. Najpowszechniejszymi reakcjami skórnymi, wywołanymi albo spożyciem alergenu, albo bezpośrednim kontaktem skóry z substancją drażniącą jest:

  • swędzenie
  • pieczenie
  • uczucie ściągniętej skóry
  • wysypki
  • pęcherze
  • wypryski o różnym nasileniu
  • zaczerwienienie
  • rany, ropiejące owrzodzenia i trudno gojące się zmiany, prowadzące do powstawania trwałych blizn

Bez względu na to, jakiej części ciała dotykają zmiany, są zawsze bardzo dokuczliwe, obniżają znacząco samopoczucie, wywołują ból i rozdrażnienie.

Przeciwdziałanie zapaleniu skóry

Ponieważ objawy zapalenia skóry są bardzo dokuczliwe i mają tendencję do nasilania się, z problemem należy bezwzględnie walczyć. Pierwszą czynnością musi być znalezienie przyczyny – alergenu i próba wyeliminowania go. Jeśli udaje się to w 100%, problem zażegnany. Są jednak alergeny, które wyjątkowo trudno wyeliminować z życia. Jednym z takich jest nikiel, który uczula coraz więcej osób. Kłopot z jego całkowitą eliminacją polega na tym, że zawiera go wiele drobiazgów, z którymi mamy kontakt każdego dnia. Począwszy od biżuterii (choć tę akurat stosunkowo łatwo zamienić na inne, niealergizujące metale), przez elementy ubrań – suwaki, zatrzaski, guziki, sprzączki, aż po produkty spożywcze, które zawierają śladowe ilości pierwiastka. W takich wypadkach po pozbyciu się tych elementów, które można zastąpić innymi (np. wspomniane ozdoby), należy zabezpieczyć skórę przed kontaktem z tymi, których pozbyć się nie można (bo trudno wymienić jednorazowo całą garderobę). Najprościej zastosować blokery – skuteczne substancje kosmetyczne specjalnego zastosowania, które tworzą na skórze film ochronny, barierę, która nie pozwala czynnikom drażniącym na kontakt ze skórą.

Dowiedz się więcej: Jak leczyć alergię niklową?


powrót